Drzwi,

Dlaczego drzwi opadają i jak je wyregulować?

Odpowiednio wyregulowane drzwi mają duży wpływ na komfort mieszkańców. Może się jednak zdarzyć, że z upływem czasu pojawi się szuranie lub skrzypienie. Co wtedy zrobić?

Pojawienie się skrzypienia lub szurania drzwi może zwiastować ich rozregulowanie. Za ten stan rzeczy odpowiada kilka czynników. Głównym jest czas, w tym częste otwieranie i zamykanie. Im starsze drzwi, które nie były nigdy lub rzadko konserwowane, tym bardziej są narażone na duże rozregulowanie. Istotna jest również pogoda. Szczególnie jeśli dotyczy to drzwi zewnętrznych. Zmieniająca się pogoda i złe czynniki atmosferyczne mogą niekorzystnie wpływać na stan drzwi wejściowych.

Sezonowe problemy związane z pogodą mają ogromny wpływ na drzwi. Często bowiem zdarza się pęcznieć drewnianym elementom konstrukcyjnym lub skręcać pod wpływem wilgoci. Przez to maleje komfort ich używania, a lokatorzy będą to odczuwać. Czy rozregulowane drzwi mają wpływ na ich szczelność? W pewnym sensie może to powodować utratę ciepła z domu, ale z reguły drzwi wejściowe w domach nie powinny być całkowicie szczelne, a wiąże się to z zachowaniem odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Ponadto przed zbytnią utratą ciepła powinien chronić nas wiatrołap.

drzwi wewnętrzne salva

Jeśli mówimy o szczelności drzwi, nie można zapomnieć właśnie o aspekcie wentylacji, które ma duże znaczenie dla całego mieszkania. Drzwi wejściowe montowane, na przykład w budynkach wielorodzinnych, gdzie do mieszkań wchodzi się z klatek schodowych, nie powinny być całkowicie uszczelnione. Zaleca się stawianie drzwi z odpowiednią dolną uszczelką, dzięki której odczujemy prawidłową cyrkulację powietrza.

Jak regulować drzwi wejściowe?

Drzwi, jak każdy inny element stolarki otworowej, powinny być systematycznie konserwowane. Warto sprawdzać ich stan na przestrzeni roku użytkowania. Według wskazań wielu producentów drzwi należy konserwować i regulować w miarę potrzeb, ale nie rzadziej niż 2 razy do roku. W Salva Okna i Drzwi możliwa jest nieodpłatna usługa serwisowa w okresie 12 miesięcy od daty zakupu.

Jeśli nie mamy takiej możliwości warto przyjrzeć się sprawdzonym metodom regulacji i konserwacji drzwi wejściowych. Kiedyś było to dość skomplikowane i czasochłonne. Obecnie dzięki postępowi technologii, również w produkcji stolarki otworowej, można tę czynność wykonać samemu bez zbytniego wysiłku.

okna zewnętrzne salva

Regulacja drzwi zewnętrznych opiera się głównie na ustawieniu nachodzenia skrzydła na ościeżnicę oraz wyregulowaniu docisku drzwi do ościeżnicy. Aby to zrobić należy poluzować bądź dokręcić przy pomocy klucza imbusowego śruby w górnych częściach zawiasów. Wykręcając śruby powodujemy wysunięcie się skrzydła drzwi, natomiast wkręcając je skrzydło cofniemy w stronę zawiasa. Jak sprawdzić czy regulacja drzwi powiodła się? Wystarczy do tego zwykła kartka papieru, którą umieszczamy pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem po zewnętrznej stronie. Po zamknięciu drzwi jeśli kartka pozostała na miejscu, a jej wyjęcie sprawia trochę problemów, mamy odpowiedź, że odpowiednio wykonaliśmy regulację.

Zapraszamy do naszych salonów Salva Okna i Drzwi w Gorzowie, Zielonej Górze, Poznaniu i Lubinie, gdzie nasi doradcy podpowiedzą w jaki sposób należy dbać o drzwi wejściowe. Zachęcamy również z korzystania z darmowego 12-miesięcznego serwisu po zakupie drzwi w naszych salonach.

Podziel się

Zobacz również

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45