Dom,

Drzwi łazienkowe – jak zadbać o prywatność i funkcjonalność?

Drzwi łazienkowe to nie tylko jeden z elementów aranżacji wnętrz. Zapewniają nam one prywatność  maksimum komfortu. Przy ich wyborze warto pomyśleć o połączeniu walorów estetycznych z funkcjonalnością.

Regulacje budowlane

Co ciekawe, cechy drzwi łazienkowych określane są przez ustawę o prawie budowlanym. Przepisy precyzują minimalne wymiary drzwi oraz otworów wentylacyjnych. Ich szerokość powinna minimalnie wynosić 80 cm, zaś wysokość minimum 200 cm. Łączna powierzchnia otworów wentylacyjnych nie może być mniejsza niż 0,022 m2.

Odpowiednia wentylacja

Otwory, o których wcześniej mowa są bardzo istotne. W łazience powinna być zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza. To właśnie w tym pomieszczeniu często znajdują się piecyki gazowe, z których może ulatniać się czad. Dodatkowo musimy pamiętać, że łazienka to miejsce, w którym panuje duża wilgotność. Otwory wentylacyjne są istotne również z tego względu. Drzwi łazienkowe mogą zapewniać odpowiednią wentylację poprzez różne wywietrzniki – okrągłe otwory na dole, podcięcia w drzwiach czy tradycyjne kratki wentylacyjne.

Otwieranie na zewnątrz

Ze względów bezpieczeństwa drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz. Jeśli ktoś zatrzaśnie się w pomieszczeniu, albo co gorsza zasłabnie, łatwiej będzie dostać się do środka. Dodatkowo, warto pamiętać, że łazienka jest raczej małym pomieszczeniem i drzwi otwierające się na zewnątrz są zwyczajnie wygodne i zapewniają więcej przestrzeni. W przypadku naprawdę ciasnego wnętrza dobrym rozwiązaniem będą drzwi przesuwne.

Drzwi łazienkowe zabudowane

Na rynku znajdziemy zarówno zabudowane drzwi łazienkowe, jak i modele z szybami. Oczywiście wszystko zależy od naszej koncepcji, jednak w przypadku łazienki bez dostępu do światła naturalnego można pomyśleć o częściowo przeszklonych drzwiach. Szyba mleczna lub matowa zapewni prywatność przy jednoczesnym dostępie światła.

Przeczytaj: Drzwi drewniane do domu. Jakie wybrać?

Estetyka drzwi

Łazienka jest wnętrzem wyjątkowym – tu powinniśmy się relaksować i odprężać. Ładny  i estetyczny wystrój sprzyja budowaniu odpowiedniemu nastroju i komfortu. Wybierając jednak drzwi łazienkowe zwróć uwagę nie tylko na ich design i dopasowanie do wnętrza, ale przede wszystkim na funkcjonalność  i bezpieczeństwo.

Podziel się

Zobacz również

Dom

Inteligentne ogrzewanie

Istnieją rozwiązania, które pomogą właścicielom domów zaoszczędzić na ich użytkowaniu. Jedną z takich opcji jest zainstalowanie u siebie systemu inteligentnego ... czytaj więcej

Dom

Dom energooszczędny – jak?

W erze wszechogarniającej nas dyskusji o zmianach klimatycznych i próbie ratowania naszego środowiska, bardzo dużo osób uświadamia sobie potrzebę zainwestowania w budowę domu, który będzie ... czytaj więcej

Dom

Letnie pomysły na taras

Lato zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto pełną parą zacząć przygotowania do sezonu. Nawet jeśli nie wyjeżdżamy nigdzie na wakacje, możemy je spędzić w miłej atmosferze w zaciszu naszego ... czytaj więcej

Dom

Connexoon – steruj swoim domem

Technologie pozwalające na stosowanie rozwiązań z zakresu inteligentnego domu wciąż zaskakują. Od teraz życie może być o wiele łatwiejsze z aplikacją do sterowania domem Connexoon od firmy ... czytaj więcej