Okna,

5 sposobów na chłodne mieszkanie latem

Lato trwa w najlepsze, temperatury często szaleją i przekraczają 30 stopni Celsjusza, a my tylko myślimy o tym, żeby trochę ochłodzić nasze mieszkania. Okazuje się, że na obniżenie temperatury w pomieszczeniu mają wpływ także okna. 

Okna w odpowiednim miejscu

Chociaż rozmieszczenie okien w odpowiednim miejscu jest ważnym zagadnieniem przy budowie domu lub wyborze mieszkania, rzadko o tym myślimy. Nie zwrócenie uwagi na rozmieszczenie okien to duży błąd. Dlaczego? Może się okazać, że okna będą skierowane na południe lub zachód – oznaczaćto będzie, że słońce będzie obecne w naszym mieszkaniu praktycznie cały dzień i będzie dodatkowo je nagrzewać. Złe rozmieszczenie okien może nas kosztować dodatkowe rachunki za ogrzewanie lub… ochładzanie. Najlepszym wyborem jest ulokowanie okien na północny zachód. Dzięki temu możemy skutecznie utrzymać niższą temperaturę latem przez dłuższą część doby.

Wybór okien

Wybierając okna, które zamontujemy powinniśmy zwrócić uwagę na parametry techniczne, które warunkują to, czy będziemy cieszyć się ciepłem w zimowe dni oraz optymalną temperaturą latem. Zbyt słabej jakości okna szybko mogą powodować niekontrolowane nagrzewanie się pomieszczeń – szyba w takich oknach nagrzewa się i oddaje ciepło do mieszkania. Okna PCV zazwyczaj charakteryzują się odpowiednimi parametrami, wytrzymałością i łatwością w utrzymaniu. 6-komorowe okna PCV, które znajdziesz w salonach Salva, skutecznie eliminują problem z nagrzewaniem się mieszkania.

Sprawdź naszą ofertę okien pcv w salonach Salva Okna i Drzwi.

Otwieranie okien

Nieszczelne okna to spory problem nie tylko zimą, ale też latem – mogą dodać nam nieco temperatury. Otwieranie okien, by robić przeciąg nie jest rozwiązaniem. W momencie, gdy na zewnątrz królują wysokie temperatury, otwierając okna wpuszczamy ciepłe powietrze do środka. Warto pamiętać, aby latem wietrzyć pomieszczenia w drugiej połowie nocy. Pierwsze godziny po zachodzie słońca, to czas, kiedy ziemia oddaje ciepło.

Rolety

Nagrzewanie powietrza w pomieszczeniach możemy ograniczyć poprzez zasłonięcie rolet i zaciemnienie pomieszczenia. Najlepiej sprawdzą się do tego rolety zewnętrzne, które skutecznie będą odbijać światło słoneczne. Rolety zewnętrzne zwiększają też nasze bezpieczeństwo, chronią przed uszkodzeniami, przegrzaniem pomieszczeń czy hałasem. Dowiedz się więcej o roletach w naszych salonach Salva w Gorzowie, Zielonej Górze, Poznaniu i Lubinie.

Wilgotność powietrza

Zbyt duża wilgotność powietrza będzie wpływać na jeszcze bardziej niekorzystne odczuwanie wysokiej temperatury i tworzenie się tak zwanego zaduchu. Jeśli chcemy nawilżyć powietrze w pomieszczeniu, warto to zrobić pod wieczór – i to tanim sposobem, stawiając pojemnik z wodą koło otwartego okna. Dodając sok z cytryny lub inny olejek naturalny możemy dodatkowo odświeżyć mieszkanie. W dzień, lepiej jak powietrze w pomieszczeniu jest suche, wówczas lepiej zniesiemy upały. Na dłuższą metę można pomyśleć także o nawilżaczu powietrza.

Podziel się

Zobacz również

Okna

Okna ze szprosami czy bez?

Wybór stolarki okiennej nie ogranicza się jedynie do podjęcia decyzji co do rozmiaru, materiału lub koloru. Coraz częściej w nowoczesnych budynkach montowane są okna ... czytaj więcej

Okna

Jakie okna do łazienki?

Wbrew pozorom wybór okna do łazienki nie jest łatwym zadaniem. Warto uwzględnić szereg czynników, które będą miały ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie ... czytaj więcej

Okna

Montaż okien metodą na ciepło

Ciepły montaż okien różni się znacząco od tradycyjnego montażu okien. Jego głównym celem jest zminimalizowanie strat ciepła poprzez właściwe uszczelnienie i odpowiedni sposób osadzenia ... czytaj więcej

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45