Okna,

Dlaczego parapet zewnętrzny to ważny element okien?

Nad wyborem parapetu nie zastanawiamy się jakoś szczególnie przy wyborze okien. To oczywiście błąd, ponieważ dobrze wybrany i zamontowany parapet zewnętrzny może chronić nas przed chłodem i wilgocią. 

Po co nam parapet zewnętrzny?

Mniej ważną funkcją, która przychodzi nam do głowy jako pierwsza jest oczywiście funkcja dekoracyjna. Zgadza się, często parapety służą nam jako miejsce na doniczki z kwiatkami, karmniki czy inne gadżety. Dodatkowo, parapety zewnętrzne zwykle dobieramy do koloru elewacji naszego budynku, by razem wyglądały całkiem spójnie. Najważniejszą jednak funkcją parapetów zewnętrznych jest funkcja ochronna – mają nie pozwalać na zawilgocenie i umożliwić odpływ wody opadowej. Funkcja ta nie będzie jednak spełniona, jeśli użyjemy nieodpowiedniego materiału czy parapet zostanie źle zamontowany.

Jak wybrać parapet zewnętrzny?

Poprawnie wybrany parapet zewnętrzny zabezpieczy płaszczyznę pod oknem oraz zapewni dodatkową ochronę przed przenikaniem zimna. Ważny jest także materiał, z którego będzie wykonany parapet zewnętrzny oraz profesjonalny montaż. Uniknięcie takich błędów pozwoli na wyeliminowanie wszelkich problemów. Podstawowe materiały, które wykorzystywane są przy produkcji parapetów to marmur, grafit, drewno, aluminium czy konglomerat. Na zewnątrz możemy zastosować parapet praktycznie z każdego tworzywa. Warto zdecydować się na parapet zewnętrzny wykonany z marmuru, granitu czy konglomeratu. Dlaczego? Są to surowce bardzo trwałe i wytrzymałe oraz odporne na warunki atmosferyczne.

Odpowiedni montaż parapetów zewnętrznych

Najwięcej problemów z parapetami zewnętrznymi może sprawiać ich zły montaż, który niestety zdarza się dosyć często. Przy złym montażu warstwy termoizolacji w strefie progowej okna ulegają uszkodzeniu. W tym miejscu mogą powstawać również mostki termiczne. Kiedy wiadomo, że parapet zewnętrzny jest źle zamontowany? Gdy pod oknem zbiera się lód, woda i jest mokro. Przy montażu parapetów zewnętrznych najważniejsze jest jego nachylenie – powinno ono wynosić przynajmniej 5 stopni w kierunku zewnętrznym. Jeśli ta wartość jest niższa, niemożliwe będzie odpływanie wody opadowej. O 5 cm poza lico ściany powinien być natomiast wysunięty podokiennik, a jego zewnętrzna krawędź ukształtowana w tzw. kapinos. Trzeba również pamiętać, że mocowanie parapetów zewnętrznych należy wykonać przed pracami tynkarskimi.

Szukasz wytrzymałych parapetów zewnętrznych? Odwiedź salony Salva w Zielonej Górze, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim i Lubinie.

Podziel się

Zobacz również

Okna

Okna ze szprosami czy bez?

Wybór stolarki okiennej nie ogranicza się jedynie do podjęcia decyzji co do rozmiaru, materiału lub koloru. Coraz częściej w nowoczesnych budynkach montowane są okna ... czytaj więcej

Okna

Jakie okna do łazienki?

Wbrew pozorom wybór okna do łazienki nie jest łatwym zadaniem. Warto uwzględnić szereg czynników, które będą miały ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie ... czytaj więcej

Okna

Montaż okien metodą na ciepło

Ciepły montaż okien różni się znacząco od tradycyjnego montażu okien. Jego głównym celem jest zminimalizowanie strat ciepła poprzez właściwe uszczelnienie i odpowiedni sposób osadzenia ... czytaj więcej

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45