Niezwykle istotnym elementem montażu okien jest wcześniejsze, prawidłowe przygotowanie wnęk okiennych.
W nowopowstałych budynkach, wymurowane otwory okienne pozostają w stanie surowym i najczęściej mają nierówną, nieregularną powierzchnię nieprzygotowaną do prawidłowego wykonania prac instalacyjnych stolarki. Sytuacja taka występuje w większości powszechnie stosowanych dzisiaj systemach murów (pustaki poryzowane, gazobeton, silikaty).
Przed przystąpieniem do montażu, należy zadbać o wyrównanie ościeży. Sposobów jest wiele, najprostszym jest nałożenie tak zwanej rapówki, czyli surowego, jednowarstwowego tynku.
Wyrównanie wnęk jest bezwzględnym wymogiem w przypadku „ciepłego montażu” (montaż szczelny, trójwarstwowy). Dziś montaże takie najczęściej wykonuje się za pomocą taśm rozprężnych TRIO lub starszą metodą piana PUR + folie paroszczelne i paroprzepuszczalne.
Jednak niezależnie od przyjętej techniki, aby „montaż ciepły” był prawidłowy, wnęka okienna musi być wyrównana.
Prawidłowy montaż okien tarasowych, balkonowych oraz FIXów montowanych na poziomie podłogi ( poziom „0”) wymaga:
PRAWIDŁOWY MONTAŻ
Okna oparte na ławie fundamentowej za pomocą systemowych poszerzeń:
NIEPRAWIDŁOWY MONTAŻ
Montaż na luźnych cegłach i drewnianych klinach:
Dla wszystkich Klientów planujących zakup rolet zewnęrznych Entermatic, przedstawiamy etykiety energetyczne okien bez rolet oraz z roletami.
Badania zostały wykonanie w niemieckim Instytucie w Rosenheim na zlecenie naszego dostawcy systemów roletowych, firmę Alukon.
Etykiety jasno obrazują wysoką efektywność energetyczną rolet zarówno zimą jak i latem. Po lewej stronie okno bez rolety, po prawej – okno z roletą:
W nowoczesnym budownictwie energooszczędnym coraz częściej stosowanym rozwiązaniem stają się rolety podtynkowe, montowane w warstwie ocieplenia budynku.
Odpowiednie przygotowanie wnęki okiennej pod rolety podtynkowe gwarantuje duży zysk energetyczny rolet i brak mostków termicznych.
Przede wszystkim należy właściwie wykonać nadproża okienne.
SPOSÓB 1
Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie nadproży w taki sposób aby zostawić od strony zewnętrznej przestrzeń na ich docieplenie. Tak aby aluminiowa skrzynka rolety podtynkowej nie stykała się bezpośrednio z żelbetowym nadprożem.
SPOSÓB 2
Jeśli na etapie wznoszenia murów okiennych inwestor nie jest zdecydowany konkretny system roletowy, można w tradycyjny sposób unieść nadproża o 20 cm w stosunku do projektu. Wówczas chcąc zastosować rolety podtynkowe, należy wykonać ramy okienne ze specjalnymi poszerzeniami systemowymi.