Drzwi,

Jak dbać o drzwi wejściowe?

Drzwi zewnętrzne są narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników takich jak deszcz, mróz oraz promieniowanie UV. Równocześnie stanowią wizytówkę domu. Aby służyły nam przez wiele lat, warto pamiętać o regularnej pielęgnacji i konserwacji. Jak to robić?

Im wcześniej, tym lepiej

Jeśli jesteśmy w trakcie budowy domu, o drzwi zewnętrzne warto zadbać jeszcze przed ich montażem. Najlepiej, żeby były oddalone od źródeł ciepła, a także – w miarę możliwości – osłonięte przed wiatrem i innymi szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Zabiegi pielęgnacyjne należy dostosować przede wszystkim do materiału, z jakiego są wykonane nasze drzwi. To, co sprawdzi się w przypadku drzwi drewnianych, niekoniecznie musi być dobre dla skrzydeł wykonanych z aluminium. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta.

Czego unikać?

Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju materiału są wykonane Twoje drzwi, do mycia unikaj stosowania środków zawierających rozpuszczalniki, silne substancje chemiczne, a także wszelkiego rodzaju ostrych przedmiotów.  Staraj się stosować miękkie szmatki lub delikatne gąbki i niewielką ilość wody. Jest to szczególnie ważne w przypadku drzwi drewnianych oraz okleinowych. Jeśli drzwi posiadają przeszklenia lub dekoracyjne żłobienia, nie dopuszczaj, by gromadziła się w nich wilgoć. Uważaj również na produkty zawierające alkohol – mogą spowodować powstanie nieestetycznych smug, których trudno będzie się pozbyć.

Najlepiej sprawdzają się zazwyczaj delikatne detergenty (np. odrobina płynu do naczyń) lub specjalne mleczka o właściwościach pielęgnacyjnych i konserwujących.

Diabeł tkwi w szczegółach

Pamiętaj, że nie tylko skrzydło wymaga uwagi. Równie ważne są uszczelki. Guma jest mniej wytrzymała na zmienną temperaturę, dlatego szczególnie przed okresem zimowym należy starannie oczyścić uszczelki i nanieść na nie ochronny środek np., na bazie żywicy silikonowej. Podczas czyszczenia drzwi warto również uwzględnić ościeżnicę i klamki. To odpowiedni moment, by poświęcić czas zawiasom – upewnij się, czy nie wymagają regulacji lub nasmarowania.

W razie wątpliwości nie bój się skorzystać z fachowej pomocy. Czekamy na Ciebie w salonach Salva Okna i Drzwi. Przy wyborze drzwi zewnętrznych chętnie wyjaśnimy, w jaki sposób pielęgnować je tak, by służyły Ci przez długie lata.

Podziel się

Zobacz również

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45