Okna,

Jak konserwować okna drewniane? Kilka prostych rad

Okna wymagają regularnej konserwacji. Przynajmniej dwa razy w roku należy wykonać określone czynności pielęgnacyjne. A nie jest to takie trudne jak z początku może się wydawać. O czym warto pamiętać?

Każdy rodzaj okien – okna pcv, okna aluminiowe i okna drewniane wymagają regularnej pielęgnacji. Nie jest to jednak tak bardzo skomplikowane i pracochłonne jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Minęły czasy, kiedy okna potrzebowały specjalistycznych zabiegów wykonywanych przez fachowców, aby zachowywały swoją jakość przed dłuższy czas. Obecnie produkuje się okna z wykorzystaniem najnowszych technologii, z najwyższej jakości materiałów, a ich konserwacja nie wymaga żmudnych czynności. Możemy cieszyć się z trwałych i pięknych okien drewnianych przez lata wykonując proste zabiegi.

Pielęgnacja i konserwacja okien drewnianych

Okna drewniane produkowane są obecnie według określonych standardów, przy wykorzystaniu najnowszej technologii. Materiały z jakich robi się stolarkę okienną są odporne na warunki atmosferyczne i różne czynniki zewnętrzne (promienie słoneczne, deszcz, wiatr, mróz). Nie bez znaczenia stosuje się na oknach specjalne powłoki lakiernicze, szczególnie ważne przy drewnie, które zabezpieczają je na lata. Mimo to warto regularnie sprawdzać kondycję naszych okien.

Energooszczędny dom

Jak konserwować okna?

Pielęgnację należy rozpocząć od szczegółowych oględzin stolarki. Dobrze jest sprawdzać ogólny stan okien przynajmniej dwa razy w roku – jesienią i wiosną. Do celów pielęgnacyjnych wystarczy czasami zwykła woda, ewentualnie z dodatkiem łagodnego detergentu. Niekiedy zaleca się użyć do okien drewnianych dedykowanych środków myjących, aby nie zniszczyć lakierowanego drewna. Po osuszeniu stolarki miękką szmatką nałóżmy substancję konserwującą do drewna, np. mleczko – to uchroni lakier przed pękaniem oraz działaniem czynników zewnętrznych.

O czym jeszcze warto pamiętać przy konserwacji okien?

Kontrolowanie stanu okien w równych odstępach czasu to podstawa. Regularność jest tu bardzo istotna. Warto pamiętać ponadto, aby dokładnie obserwować stan powłoki malarskiej i uszczelek oraz sprawdzać luzy na zawiasach. Przynajmniej raz do roku naoliwiać ruchome elementy i okucia, a dwa razy do roku konserwować powłokę malarską czy lakierniczą.

Szukasz wysokiej jakości okien drewnianych do swojego domu? Odwiedź nasze salony Salva Okna i Drzwi w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Poznaniu i Lubinie. Nasi specjaliści podpowiedzą Tobie najlepsze rozwiązania również w kwestii regularnej pielęgnacji okien.

Podziel się

Zobacz również

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45