Okna,

Jak ochłodzić mieszkanie? 6 sposobów na obniżenie temperatury w domu

Kiedy na zewnątrz temperatury zwyżkują ponad przeciętność, ochłodzenie mieszkania może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Okazuje się natomiast, że na obniżenie temperatury w pomieszczeniu mają wpływ również okna.

Ulokowanie okien w odpowiednim miejscu

Często budując nowy dom lub kupując nowe mieszkanie nie zastanawiamy się nad rozmieszczeniem okien. To duży błąd. Może się okazać, że nasze okna będą skierowane np. na południe lub zachód. W tym wypadku słońce może gościć w naszych wnętrzach przez prawie cały dzień. Staniemy przed wyzwaniem, jak ochłodzić pomieszczenia szczególnie latem?

Warto już na etapie projektu zastanowić się na eksploatacją takiego budynku. Złe rozmieszczenie okien może nas kosztować dodatkowe rachunki za ogrzewanie lub… ochładzanie. Najlepszym wyborem jest ulokowanie okien na północny zachód. Dzięki temu możemy skutecznie utrzymać niższą temperaturę latem przez dłuższą część doby.

Okna PCV to dobry wybór

Przede wszystkim takie okna są łatwe w utrzymaniu, a ponadto mają wiele innych zalet, które szczególnie uwydatniają się latem. Wytrzymałość, przystępna cena i wygoda, ale przede wszystkim ciekawe parametry techniczne pozwalają cieszyć się ciepłem w zimowe dni oraz optymalną temperaturą latem. Zbyt słabej jakości okna szybko mogą powodować niekontrolowane nagrzewanie się pomieszczeń. Szyba w takich oknach nagrzewa się i oddaje ciepło do mieszkania. 6-komorowe okna pcv, jakie znajdziesz w salonach Salva, skutecznie eliminują tego typu problem.

Sprawdź naszą ofertę okien pcv w salonach Salva Okna i Drzwi.

Jak jeszcze ochłodzić mieszkanie niskim kosztem?

Otwieranie okien

Pamiętaj, że nieszczelne okna oddają dużo ciepła zimą. Latem mogą natomiast dodać nam nieco temperatury. Otwieranie okien, by robić przeciąg to nie jest rozwiązanie. W momencie, gdy na zewnątrz królują wysokie temperatury, poprzez otwarcie okien możemy „zaprosić” ciepłe powietrze do środka. Warto pamiętać, aby latem wietrzyć pomieszczenia w drugiej połowie nocy. Pierwsze godziny po zachodzie słońca, to czas, kiedy ziemia oddaje ciepło.

Rolety

Dobrze jest zainwestować w odpowiednie rolety, które ograniczają nagrzewanie powietrza w pomieszczeniach. W ciągu dnia, kiedy nie ma nas w domu, dobrze jest zasłonić okna roletami, szczególnie tymi zewnętrznymi. Niektóre skuteczniej odbijają energię słoneczną. Dowiedz się więcej o roletach w naszych salonach Salva w Gorzowie, Zielonej Górze, Poznaniu i Lubinie.

Powietrze

Zbyt wielka wilgotność powietrza sprawi, że bardziej odczujemy niekorzystną temperaturę. Ponadto może tworzyć się zaduch. Jeśli chcemy nawilżyć powietrze w pomieszczeniu, warto to zrobić pod wieczór – i to tanim sposobem, stawiając pojemnik z wodą koło otwartego okna. Dodając sok z cytryny lub inny olejek naturalny możemy dodatkowo odświeżyć mieszkanie. W dzień, lepiej jak powietrze w pomieszczeniu jest suche, wówczas lepiej zniesiemy upały.

Nagrzewacze

Gdy za oknem ukrop, starajmy się zminimalizować w kuchni takie czynności jak pieczenie i gotowanie. Oczywiście nie da się nie robić nic w kuchni, ale warto wiedzieć, że sprzęty domowe są źródłem ciepła. Dobrze jest ograniczyć ich wykorzystanie. Dotyczy to również komputerów czy monitorów.

Podziel się

Zobacz również

Okna

Okna ze szprosami czy bez?

Wybór stolarki okiennej nie ogranicza się jedynie do podjęcia decyzji co do rozmiaru, materiału lub koloru. Coraz częściej w nowoczesnych budynkach montowane są okna ... czytaj więcej

Okna

Jakie okna do łazienki?

Wbrew pozorom wybór okna do łazienki nie jest łatwym zadaniem. Warto uwzględnić szereg czynników, które będą miały ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie ... czytaj więcej

Okna

Montaż okien metodą na ciepło

Ciepły montaż okien różni się znacząco od tradycyjnego montażu okien. Jego głównym celem jest zminimalizowanie strat ciepła poprzez właściwe uszczelnienie i odpowiedni sposób osadzenia ... czytaj więcej

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45