Porady,

Jaką bramę garażową wybrać?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów bram garażowych. Szeroki wybór umożliwia dopasowanie bram garażowych do każdego domu, a także budżetu, może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak nie pogubić się w gąszczu ofert i wybrać bramę, która spełni wszystkie oczekiwania? Na co zwrócić szczególną uwagę, a co pominąć?

Funkcjonalność i komfort użytkowania

Wybór bramy garażowej warto zacząć od starannego przeanalizowania swojego trybu życia i funkcji, jakie będzie pełnił garaż. Czy będzie służył jedynie jako miejsce do parkowania samochodu? A może musi pomieścić również rowery, narzędzia ogrodnicze i sprzęt narciarski? W przypadku wielofunkcyjnych pomieszczeń warto już na etapie planowania rozważyć szerszą bramę, by w przyszłości uniknąć sporów o przestawianie samochodu za każdym razem, gdy ktoś z domowników będzie próbował wyciągnąć rower.

Estetyka

Ze względu na swój rozmiar brama garażowa wyróżnia się na tle bryły budynku, dlatego warto zadbać nie tylko o to, żeby była funkcjonalna, ale również estetyczna. Kolorystykę bramy garażowej najlepiej dopasować do stylu pozostałych elementów domu – przede wszystkim stolarki okiennej i drzwiowej oraz elewacji, ale również dachówki.

Bramy segmentowe czy rolowane?

Bramy garażowe dzieli się zazwyczaj według sposobu ich otwierania. Do najpopularniejszych należą bramy segmentowe (górne lub boczne) oraz rolowane.

Największą zaletą bram segmentowych jest oszczędność miejsca, co umożliwia parkowanie samochodu tuż przed lub zaraz za bramą. Bramy segmentowe zapewniają również dużą dowolność w kwestii montażu – niezależne od kształtu otworu garażowego. Ten rodzaj bram wyróżnia wysoka izolacyjność cieplna, co jest szczególnie ważne, gdy garaż jest częścią bryły domu.

Bramy rolowane są wysoko cenione ze względu na komfort użytkowania – działają podobnie jak rolety zewnętrzne, a napęd elektryczny umożliwia wygodne, zdalne sterowanie bramą. Parkowanie jest bezproblemowe. Dodatkowo bramy rolowane nie wymagają zabudowy sufitu, co oznacza, że można go zabudować i wykorzystać np. jako dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Poprawne określenie wielkości bramy wymaga uwzględnienia wielu czynników, dlatego pomiary powinien przeprowadzić specjalista – najlepiej już po wykończeniu garażu. W przeciwnym razie grubość tynku, izolacji lub posadzki może zaburzyć ich poprawność,  tym bardziej, że światło wjazdu i rozmiar bramy nie w każdym przypadku są identyczne.

Nasi specjaliści chętnie podpowiedzą, co warto uwzględnić przy wyborze bramy garażowej oraz jakimi dodatkowymi udogodnieniami dysponują wybrane modele.

 

Podziel się

Zobacz również

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45