Drzwi,

Jakie drzwi wejściowe wybrać?

Wybór drzwi wejściowych to poważna sprawa. Nie tylko mają pełnić funkcję zabezpieczenia Twojego domu, ale również reprezentatywną – muszą więc też Ci się podobać. Dlatego warto porządnie zastanowić się na ich wyborem. Na co zwrócić uwagę?

Ważny materiał

Na początek przyjrzymy się materiałowi, z jakiego zostały wykonane drzwi. Tutaj do wyboru mamy:

  • Drzwi aluminiowe – ich zalety to wysoka trwałość i wytrzymałość przy zachowaniu niskiej masy. Nie ulegają one wypaczeniu i przez długie lata utrzymują swoje wszystkie parametry. Bardzo dobrze wypadają także w parametrze przenikania ciepła. Są z kolei mniej odporne na zadrapania czy wgniecenia.
  • Drzwi metalowe – powracają do łask. Świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie przeciwko pożarom czy włamaniom. Wady? Przy bardzo wysokich temperaturach metal może się nagrzewać. Możemy mieć więc trudności z ich otwieraniem czy zamykaniem. Nie sprawdzą się także, jeśli zależy nam na wyciszeniu pomieszczenia.
  • Drzwi drewniane – dobrze konserwowane potrafią wytrzymać nawet 80 lat. To więc inwestycja na całe życie. Sprawdzają się jako izolator ciepła oraz świetnie tłumią dźwięk.
  • Drzwi kompozytowe – nie wykazują tendencji do sztywnienia i kurczenia, natomiast w temperaturach wysokich zachowują stabilność kształtu. Sprawdzają się jako izolatory ciepła.

Co może pomóc w wyborze?

Materiał to jednak nie wszystko. Ważne są parametry, które zapewnią komfort użytkowania oraz umożliwią oszczędności. Na jakie parametry warto zatem zwrócić uwagę?

  • Szerokość – pamiętajmy o niej zwłaszcza, że kiedyś będziemy przez nie wnosić wielkogabarytowe meble czy sprzęty. Szerokość drzwi nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Otwór z kolei do wstawienia drzwi powinien być o 12-15 cm większy, by zmieścić w nim drzwi wraz z ościeżnicą.
  • Wysokość – jeśli nie macie w domu siatkarza bądź koszykarza, to 201 cm powinny sprawić, że nikt nie będzie musiał się specjalnie schylać. Otwór na ich wmontowanie powinien być około 7 cm większy.
  • Współczynnik przenikania ciepła – im niższy, tym lepszą izolacyjność termiczną zapewniają drzwi. Dla standardowych drzwi zewnętrznych nie powinien być on przekraczać 2,6 W/(m2*K).
  • W domach energooszczędnych i pasywnych warto zastosować drzwi o podwyższonych parametrach technicznych, których współczynnik przenikania ciepła jest nie wyższy, niż 1,3 W/(m2*K).

 

Szukasz drzwi zewnętrznych? Odwiedź salony Salva w Gorzowie Wielkopolskim, Lubinie, Legnicy, Zielonej Górze lub w Poznaniu. Nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Podziel się

Zobacz również

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45