Drzwi,

Klamka do drzwi – jaka będzie najlepsza?

Podejmując decyzję o zakupie drzwi, koncentrujemy się zazwyczaj na wyborze odpowiedniego materiału, koloru, rozmiaru oraz parametrach technicznych. Tymczasem warto przemyśleć również kwestie związane z klamką. Okazuje się, że to właśnie ten niepozorny element w ogromnym stopniu determinuje funkcjonalność, ale również estetykę skrzydła. Czym się kierować, zanim zapadnie ostateczna decyzja?

Od czego zacząć?

Za punkt wyjścia warto obrać rodzaj drzwi. W przypadku drzwi zewnętrznych decydujące znaczenie ma jakość i rodzaj materiału. Ze względu na wysoki stopień narażenia na działanie warunków atmosferycznych, promieniowania UV oraz zmiennych temperatur klamki do drzwi wejściowych powinny być wykonane z nierdzewnych materiałów o wysokiej odporności mechanicznej.  W przeciwnym razie nie tylko stracą atrakcyjny wygląd już po krótkim czasie użytkowania, ale również nie będą dobrze spełniać swojej funkcji. Przed klamkami do drzwi wewnętrznych nie stawia się aż tak wysokich wymagań – chyba, że szukamy rozwiązań do drzwi łazienkowych, wtedy warto zwrócić uwagę, jak wybrany przez nas model zachowa się pod wpływem dużej wilgotności.

Kształt ma znaczenie

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na tradycyjną klamkę z długim lub krótkim szyldem, gałkę czy modny w ostatnim czasie pochwyt, powinien on współgrać ze stylistyką drzwi oraz całego pomieszczenia. Masywne drzwi nie będą prezentować się dobrze w połączeniu z niewielką klamką, a pochwyt o klasycznym kształcie może nie sprawdzić się w przypadku bogato zdobionego skrzydła o barokowym charakterze. Dla zachowania odpowiednich proporcji zazwyczaj stosuje się zasadę: im masywniejsze drzwi, tym większa klamka.

Na straży funkcjonalności

Warto sprawdzić wykonanie modelu, który bierzemy pod uwagę. Czy jest na tyle solidny, by przetrwać intensywne, codzienne użytkowanie? Czy korzystanie z niego będzie wygodne? Jak leży w dłoni? Czy dzieci nie będą miały problemu z dostaniem się do środka? Czy mechanizm wyposażony jest w sprężyny, dzięki którym znacząco podniesie się komfort używania klamki?

Przy okazji wyboru klamki warto przemyśleć również kształt i funkcjonalność rozety. Na rynku dostępne są modele odpowiadające najróżniejszym wymaganiom: kwadratowe, okrągłe, wyposażone w otwór na klucz lub blokadę typową dla drzwi łazienkowych.

Po przyjrzeniu się różnym rodzajom klamek nadal nie potrafisz wybrać tej, która najlepiej spełni wszystkie Twoje potrzeby? Zapraszamy do salonów Salva. Nasi doradcy chętnie pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji.

Podziel się

Zobacz również

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45