Budując lub remontując dom, każdy właściciel rozważa zakup nowych okien, które będą nie tylko estetyczne, ale i szczelne. Choć wybór zazwyczaj zależy od standardu energetycznego domu, wielkości okien, kierunku świata, często powstaje dylemat, który typ faktycznie będzie najlepszy. Oto krótki przewodnik wyjaśniający różnice i podobieństwa między oknami dwuszybowymi a oknami trzyszybowymi.
Jak jest zbudowane okno
W skrócie typowe okno plastikowe składa się z ościeżnicy i skrzydła okiennego. Oba elementy składają się z kilku komór. Im głębsza zabudowa ramy i większa liczba komór, tym lepsza izolacja cieplna okna. Należy pamiętać, że okna drewniane nie posiadają komór!
W zależności od wybranego pakietu okno może posiadać dwie lub trzy szyby. Przestrzeń między taflami o grubości 4 lub 6 mm jest wypełniona argonem (lub kryptonem), gazem o wysokich właściwościach izolacyjnych. Pakiet szybowy ma wpływ na parametry termoizolacyjne okien. Dodatkowo na szybie może znajdować się powłoka ciepłochonna, która poprawia szczelność konstrukcji. Istnieje możliwość zamienienia standardowych szyb na szyby energooszczędne, przeciwsłoneczne, izolujące akustycznie, bezpieczne lub antywłamaniowe.
Odpowiednio dobrany pakiet szybowy i profil okna są w stanie ograniczyć ucieczkę ciepła z wewnątrz. O szczelności okna świadczy współczynnik przenikania ciepła, który w danych technicznych jest oznaczany jako Uw. Im niższa wartość, tym lepsza izolacja termiczna.
Okna dwuszybowe – właściwości
Okna dwuszybowe to standard w tradycyjnym budownictwie, ale zaczynają być wypierane przez okna trzyszybowe. Aktualnie są wybierane do budynków o standardowym poziomie termoizolacji, pomieszczeń nieogrzewanych lub nie wymagających termoizolacji na odpowiednim poziomie. Oprócz domów starszej daty najczęściej są to garaże, pomieszczenia gospodarcze, piwnice, magazyny. Okna dwuszybowe sprawdzą się także w altanach działkowych oraz w domkach letniskowych. To miejsca, w których warto zdecydować się na okna dwuszybowe o dobrym stosunku jakości do ceny.
Okna trzyszybowe – właściwości
Okna trzyszybowe są bardzo ciepłe, o wysokiej izolacyjności. Ze względu na pakiet trzyszybowy profil w tym typie okna jest grubszy. Szerszy profil jest także szczelniejszy. Montaż okien trzyszybowych pozwala na zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła poniżej 1 Uw. Dlatego wybór pakietu trzyszybowego pomaga zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Ten rodzaj sprawdza się w budynkach pasywnych, zeroenergetycznych i o bardzo dobrej izolacji, w której nie ma mostków termicznych. W innym przypadku ich montaż mógłby być nieopłacalny. Właściwości okna trzyszybowego sprawiają, że są stosunkowo droższe od okien dwuszybowych.
Decyzja należy do Ciebie
Okna odgrywają ogromną rolę w bilansie energetycznym, dlatego warto zdecydować się na te o niskim współczynniku przenikania ciepła. Szczególnie budując dom pasywny lub niskoenergetyczny, należy rozważyć wybór okien trzyszybowych, które ograniczą ucieczkę ciepła i pozwolą zachować współczynnik U na niskim poziomie. Jednak przy zakupie większej liczby okien o wyborze niejednokrotnie może decydować cena. Często też okna dwuszybowe mogą osiągać parametry izolacyjne porównywalne z oknami trzyszybowymi niższej jakości. Wybierając okna należy wziąć pod uwagę miejsce montażu i potrzeby energetyczne budynku. Nie ma sensu inwestować w okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, jeśli będzie ono uciekać przez ściany i podłogi.
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem, chciałbyś poznać szczegóły na temat okien i ich montażu, skontaktuj się z naszym przedstawicielem. Doradzi w wyborze i przedstawi aktualną ofertę Salva.