Okna,

Okna, które grzeją? Sprawdź jak ogrzać mieszkanie za pomocą okien

Co zrobić, gdy za oknem coraz niższa temperatura, a w pomieszczeniach czuć chłód? Warto zastanowić się nad pakietami okien, które bardzo dobrze izolują i zatrzymują ciepło w domu.

Niedawno pojawiła się informacja o oknach, które samoczynnie grzeją. Jak to jest możliwe? Związane jest to ze specjalną powłoką z kropek kwantowych, która jest nakładana bezpośrednio na szybę. Jest ona gołym okiem niewidoczna, ale działa jak panel fotowoltaniczny. Cały proces polega na tym, że taka szyba zamienia szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone na energię elektryczną, która może służyć do zasilania wielu urządzeń. Ale czy dzięki temu nasze pomieszczenia będą cieplejsze?

Można tak pozyskaną energię oczywiście wykorzystać do ogrzewania domu. Podłączyć pod system smart home i kontrolować zużycie. Istnieje jednak prostsza możliwość ocieplenia mieszkania dzięki oknom. Przede wszystkim warto zadbać o dobre jakościowo okna pcv, okna drewniane czy okna aluminiowe o określonych parametrach, które minimalizują utratę ciepła i tym samym ograniczają koszta eksploatacji całego domu pod względem energetycznym.

okna które grzeją mieszkanie

Jakie okna grzeją?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rodzaj szyb. Trzeba zaznaczyć, że oprócz dostarczania do wnętrz dziennego światła, wraz z nim przez okno wnika ciepło. Ponadto odpowiednie profile i pakiet szybowy eliminuje zbyt dużą utratę ciepła z wnętrza. Cała energia skupia się w pomieszczeniu.

Myśląc o budowie domu, już na etapie projektu warto pomyśleć o usytuowaniu okien względem stron świata oraz liczbie i powierzchni przeszkleń. Na uwagę zasługują okna połaciowe, czyli ogólnie nam znane okna dachowe. Ten rodzaj okien ma bowiem duży udział w pozyskiwaniu darmowej energii. Robią to o 10% więcej niż zwykłe okna elewacyjne.

Jeśli chcemy uzyskać jak największy procent pozyskiwania energii cieplnej potrzebna jest do tego obszerna, prosta płaszczyzna, dzięki której powiększymy powierzchnię przeszkleń. Idealnym rozwiązaniem są budynki o dachu dwuspadowym, gdzie możemy zamontować zestaw kilku okien. Jakie okna jednak wybrać?

duże okna pcv

Kluczowe parametry okien, które pomagają ogrzać mieszkanie

Trzeba skupić się na odpowiednich parametrach. W salonach Salva dostępne są starannie wyselekcjonowane okna pcv oraz innego rodzaju okna, w których została wykorzystana najnowocześniejsza technologia, gwarantująca wygodne użycie. Ważne w tym wypadku są tu parametry, takie jak: odpowiednie profile – w Salva otrzymacie sześciokomorowe profile klasy A, a także współczynnik przenikania ciepła, który znajduje się w pakietach szybowych na poziomie Ug = 0,5 W/m2K.

Im więcej komór w szybie, tym okna bardziej chronią przed utratą ciepła. Dotyczy to również określonego parametru Ug. W tym wypadku mniejsza wartość współczynnika oznacza mniejszą utratę. Wybierając okna do domu w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na przedstawione wyżej parametry. Dzięki temu zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie w dalszym etapie eksploatacji.

Trzeba pamiętać o tym, że o stratach ciepła decyduje cała konstrukcja okna, materiały z jakich jest zrobiona, pakiet szybowy – sprawdź szyby Eclaz, a także odpowiedni sposób montażu. Dobrze zamontowane okna posłużą nam przez wiele lat.

Podziel się

Zobacz również

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45