Okna,

Okna ze szprosami czy bez?

Wybór stolarki okiennej nie ogranicza się jedynie do podjęcia decyzji co do rozmiaru, materiału lub koloru. Coraz częściej w nowoczesnych budynkach montowane są okna ze szprosami. Czym są i czy warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie?

Szprosy – czym są?

Szprosy (szczebliny) to listwy dzielące szybę na mniejsze części. Pierwotnie stosowane głównie z powodu braku odpowiednio dużych tafli szkła, szprosy podtrzymywały szyby w ramach okiennych. Dziś pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną.

Rodzaje szprosów

Najczęściej spotykane są cztery rodzaje:

– konstrukcyjne – klasyczne szprosy, które poza funkcją estetyczną są elementem konstrukcyjnym okna. Zazwyczaj wykonuje się je z tego samego materiału, co okno. Ponieważ ich szerokość odpowiada szerokości ramy, nie zaleca się ich w przypadku niewielkich szyb – są przeznaczone do bardzo dużych przeszkleń.

– międzyszybowe – często wykonane z aluminium, montowane wewnątrz pakietu szybowego, dzięki czemu nie utrudniają mycia szyb, ale wiążą się ze stosunkowo wysokimi kosztami

– naklejane (wiedeńskie) – imitują efekt klasycznych szczeblin, są stosunkowo tanie i łatwe w montażu, ale mogą utrudniać mycie okien. Dodatkowo osadzają się na nich zanieczyszczenia.

– zawieszane – szprosy w formie ramki, które nie są stałym elementem okna, można je bez problemu zdjąć w czasie remontu lub mycia szyb

Czy okna ze szprosami to rozwiązanie dla Ciebie?

Okna ze szprosami dodadzą uroku budynkom o klasycznej bryle oraz stylizowanym na dworki szlacheckie. Bardzo często stosuje się je również przy modernizacji zabytków, by zachować ich oryginalny, unikatowy charakter oraz wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą wyjątkowo duże przeszklenia (np. mieszkaniach typu loft). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zamontować je również w nowoczesnych budynkach, warto jednak dobrze przemyśleć rodzaj szprosów. Nieodpowiednio dobrane zamiast zdobić – mogą szpecić. Koniecznie trzeba również starannie rozważyć ich rozmiar – zbyt grube szczebliny ograniczą ilość światła dziennego docierającego do wnętrz.

Szprosy dopasowane do wielkości okien i rodzaju budynku nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru. Staną się także niebanalną ozdobą wnętrza – w połączeniu z delikatnymi firankami lub subtelnymi zasłonami z półprzezroczystego materiału pozwolą stworzyć niezwykłą aranżację.

Jeśli rozważasz zakup okien ze szprosami, odwiedź jeden z salonów Salva Okna i Drzwi – chętnie opowiemy Ci więcej o tego typu rozwiązaniach.

Podziel się

Zobacz również

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45