Okna,

Parujące okna lub drzwi? Poznaj przyczyny i rozwiązania

Parujące szyby okien i drzwi to częste zjawisko, jakie można zaobserwować w domach i gospodarstwach podczas zimowej pory. Główną przyczyną jest wilgoć. Jak temu zapobiec?

Parowanie szyb podczas chłodniejszych pór roku jest tak naprawdę naturalnym zjawiskiem fizycznym. Para wodna skrapla się w wyniku zwiększonego poziomu wilgotności. Szyby okien pcv, okien drewnianych lub innego typu często mają chłodniejszą powierzchnię, a w momencie wzrostu wilgotności wewnątrz pomieszczenia i niskiej temperatury na zewnątrz, nasze okna zwyczajnie zaparują. Może to być jednak powód złego stanu wentylacji i niedostatecznej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach.

Główne przyczyny parowania okien

Przyczyny parowania szyb okien i drzwi mogą być z jednej strony bardzo prozaiczne. Codzienne czynności domowe jak gotowanie, pranie, suszenie, a nawet oddychanie mogą przyczynić się do zwiększenia wilgotności w pomieszczeniu. Z drugiej strony, jeśli posiadamy zbyt szczelne okna, a cyrkulacja powietrza nie jest na optymalnym poziomie, możemy często doświadczać tego typu zjawisk. Jeśli parowanie długo nas trapi, warto przejrzeć stan naszych kanałów wentylacyjnych, powinny być one udrożnione i ocieplone.

Najważniejsze to zapewnienie pomieszczeniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Jeśli często w Twoim domu parują okna, nie tylko w kuchni, to znak, że poziom wentylacji w domu nie jest dostatecznie dobry.

parujące okna jak rozwiązać problem

Pozbądź się zaparowanych szyb. Sprawdź najlepsze rozwiązania

Rozwiązaniem może być zamontowanie nawiewników okiennych w górnej części stolarki okiennej. Dzięki temu nie będziemy musieli zbyt często uchylać okien podczas codziennych czynności. Wyróżniamy dwa rodzaje nawiewników – higrosterowalne (reagują na zmianę wilgotności we wnętrzu) oraz ciśnieniowe (wyrównują różnicę ciśnień i regulują poziom przepływu powietrza w pomieszczeniu).

Mimo nawiewników warto również regularnie wietrzyć pomieszczenia. Zaleca się to głównie z jednego prozaicznego powodu – oczyszczamy dzięki temu mieszkanie z nagromadzonych zanieczyszczeń. Wilgoci pozbywamy się przy okazji.

Nie można również zapomnieć o optymalnym ogrzewaniu pomieszczeń. Aby być na bieżąco i kontrolować poziom temperatury w domu, warto wypróbować termostat, który zoptymalizuje sterowanie ogrzewania dzięki ułożeniu scenariuszy dziennych lub tygodniowych. Więcej o systemach inteligentnego ogrzewania dowiesz się tu: Automatyka ogrzewanie

Zbyt szczelne okna pcv i drzwi zewnętrze?

Killing you softly with this door ⬆️😱 . . . . . . . . . . . . . #millhavenhomes #customhomes #door #doors #homedecor #utahhomes #utahbuilder #custom #homes #designbuild #kitchendesign #pantry #interiordesign #designer #utah #provo #realestate #homebuilder #interiors

A post shared by Millhaven Homes (@millhavenhomes) on

Szczelność dotyczy również drzwi wewnętrznych. Te montowane do kuchni i łazienek powinny posiadać otwory w dolnej części. Często jednak wiele osób rezygnuje z drzwi do kuchni czy salonów z aneksem – jest to dobry sposób na odpowiednią cyrkulację powietrza w całym mieszkaniu. Jest to ważne również dlatego, że w pomieszczeniach typu kuchnia czy łazienka powinniśmy zapewnić więcej „świeżego” powietrza – ilość powietrza w domu powinna wynosić średnio od 30 do 50 m³ na godzinę, w pomieszczeniach narażonych na większe temperatury i wilgoć, powinno to być 70 m³.

Jeśli jednak szczelność okien jest dla Ciebie priorytetem, wybierz te z funkcją mikrowentylacji. Obecna stolarka okienna produkowana jest z wysokiej jakości materiałów, które w minimalnym stopniu przepuszczają powietrze. Dzięki mikrowentylacji w postaci zmniejszenia docisku skrzydła do ramy możliwa jest wymiana powietrza. Sprawdź nasz produkt: okna pcv

Jeśli szukasz fachowej porady odnośnie okien pcv, okien drewnianych lub okien aluminiowych odwiedź jeden z naszych salonów okien w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Poznaniu czy Lubinie.

Podziel się

Zobacz również

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45