Okna,

Wady i zalety dużych okien

Choć zazwyczaj przy wyborze okien koncentrujemy się głównie na materiale, z jakiego zostały wykonane, coraz częściej musimy również zdecydować, jaką powinny mieć wielkość. Szczególnie w nowoczesnych projektach duże przeszklenia cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Według obowiązujących norm powierzchnię okien określa się na podstawie powierzchni podłogi – proporcje powinny wynosić co najmniej 1/8. Okna wielkoformatowe mogą stanowić nawet ¼ podłogi. Jakie są zalety i wady dużych przeszkleń?

Walory estetyczne

Za montażem okien wielkoformatowych przemawiają przede wszystkim względy estetyczne. Duże przeszklenia optycznie powiększają wnętrze, a także nadają mu nowoczesny charakter. Jeśli rozciąga się z nich piękny widok na ogród lub las, dają poczucie bliskości z naturą i tworzą płynne, naturalne przejście pomiędzy powierzchnią mieszkalną a tarasem lub ogrodem.

Więcej światła w domu

Im większe okno, tym więcej naturalnego światła w domu. W długie, jesienno-zimowe wieczory ma to ogromne znaczenie – tym bardziej, że światło słoneczne ma wyjątkowo dobry wpływ na nasz nastrój. Takie rozwiązanie idealnie wpisuje się w trend eko, może również obniżyć wysokość rachunków za energię elektryczną.

Wyższa cena w stosunku do okien standardowej wielkości

Wśród wad dużych przeszkleń najczęściej wymienia się koszt zakupu oraz montażu. Ze względów bezpieczeństwa warto wybrać profile najwyższej jakości, wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia włamaniowe, a ich montaż powierzyć specjalistom.

Ograniczone możliwości aranżacyjne

Aby duże przeszklenia spełniały swoją funkcję, trzeba dobrze rozplanować ustawienie mebli oraz poszczególnych sprzętów w pomieszczeniu. Warto również rozważyć kwestię prywatności – duże przeszklenia od strony ruchliwej ulicy mogą powodować uczucie dyskomfortu, a także nie zapewniać wystarczającej ochrony przed hałasem. Wyzwaniem może się również okazać utrzymanie okien wielkoformatowych w czystości.

Wpływ na temperaturę pomieszczenia

W upalne dni okna wielkoformatowe (zwłaszcza od strony południowej) mogą dodatkowo podwyższać temperaturę w pomieszczeniu. Decydując się na takie rozwiązanie, warto rozważyć montaż rolet zewnętrznych.

Nie jesteś pewien, czy duże przeszklenia to rozwiązanie dla Ciebie? Zapraszamy do salonów Salva Okna i Drzwi – chętnie wskażemy Ci dostępne opcje i pomożemy podjąć najlepszą decyzję.

Podziel się

Zobacz również

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45