Co należy zrobić, aby dobrze zamontować okna? Bezwątpienia pierwszą kwestią jest odpowiednie przygotowanie wnęki pod sam montaż. Sprawdźcie co warto wiedzieć na ten temat.
Montaż okien
Ważnym etapem prac przy montażu okien każdego rodzaju, niezależnie czy są to okna pcv, okna drewniane czy okna aluminiowe, jest odpowiednie przygotowanie wnęki. To od tego zależy czy stolarka okienna będzie trwała. Jeśli planujesz budowę domu mieszkalnego lub jakiegokolwiek innego budynku warto ustalić, kto ma podjąć się przygotowania wnęki – firma budowlana czy montująca okna.
Trzeba wiedzieć, że dopiero w co wybudowanym domu otwory okienne z pewnością nie będą równe. Możemy natrafić na nieregularną powierzchnię. To nic nowego, ma to związek przede wszystkim ze stosowanymi materiałami budowlanymi, np. pustakami, silikatami, gazobetonami – ich krawędzie nigdy nie są wygładzone.
Powierzchnia wnęki, w której znajdzie się stolarka okienna, musi być bezwględnie równa, a otwory wypoziomowane. Złe wypoziomowanie i wszelkie nierówności mogą wpływać na nieprawidłową eksploatację okna. Jeśli zastanawiasz się nad suwnymi drzwiami tarasowymi, w tej kwestii jest to kluczowe. Tylko w momencie wyrównania otworów można przystąpić do montażu okien i ogólnych prac stolarskich.
O czym warto wiedzieć przystępując do montażu okien?
Niezależnie od tego czy prace wykona za nas firma budowlana czy montująca okna, dobrze znać najważniejsze elementy, składające się na prawidłowy montaż okna. Dlaczego wiedza z tego zakresu jest cenna? Prawie 90% usterek, jakie zgłaszają użytkownicy, spowodowanych jest nieprawidłowym montażem. Dlatego tak bardzo istotny jest prawidłowy sposób montażu okien, który oferują producenci czy salony sprzedaży Salva Okna i Drzwi.
Poprawny montaż okien zależy od odpowiedniego przygotowania ościeża. Musi być ono odpowiednio większe od samego okna. Między oknem a ościeżą musi pozostać przestrzeń, która umożliwi swobodne odkształcenie się okna pod wpływem zmian temperatury. Taka szczelina zapewni poprawne połączenie okno-mur.
Możemy wyszczególnić kilka typów montażu okien:
Montaż warstwowy okien – wyrównanie glifów, przygotowanie otworu okiennego zaprawą termoizolacyjną, uszczelnienie taśmą rozprężoną.
Montaż okna w licu muru – uszczelnianie złącza okiennego z wykorzystaniem taśmy rozprężnej lub przy pomocy folii okiennych i pianki poliuretanowej.
Montaż w ścianie z betonu komórkowego – tu specyficzna konstrukcja bloczków z charakterystycznymi zamkami i wpustami, niewielka gęstość materiału nie ułatwiają montażu. W tym wypadku trzeba odpowiednio przygotować mur, mocowania mechaniczne dostosować do właściwości ściany konstrukcyjnej, a elementy przenoszące ciężar konstrukcji powinny umożliwić wykonanie poszczególnych warstw uszczelnienia.
Ciepły montaż okien – montaż polega na osadzeniu okien bezpośrednio w warstwie ocieplenia, najlepiej w murze dwu lub trójwarstwowym. Pisaliśmy o tym we wpisie: Ciepły montaż okien. Na czym polega?
Jeśli poszukujesz sprawdzonego dostawcy stolarki otworowej, a jednocześnie profesjonalnej usługi montażu okien, skontaktuj się z naszymi przedstawicielami Salva Okna i Drzwi. Zapraszamy do naszych salonów okien i drzwi w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Poznaniu i Lubinie.