Okna,

Okna narożne

Są atrakcyjne i robią dobre wrażenie, dlatego też spotykamy się z nimi coraz częściej w nowoczesnych domach. Dodają budynkowi lekkości i stylu, jednak potrafią sprawić trochę problemów przy budowie. Jak przygotować się do inwestycji? I który rodzaj okien narożnych wybrać?

Zalety okien narożnych

Okna narożne to dobry wybór jeśli lubimy robić na ludziach wrażenie. Takie duże przeszklenia oferują szeroki widok i wpuszczają do domu naprawdę dużo światła. Dobrze przemyślane okna narożne mogą stanowić ciekawy element wykończenia domu, a także pozwolą na nietuzinkową aranżację wnętrz. Możemy zastosować je w dowolnym pomieszczeniu w domu – może to być kuchnia, sypialnia, a nawet łazienka. Taki rodzaj konstrukcji można zbudować z okien plastikowych, drewnianych, drwnianio-aluminiowych i aluminiowych. Daje nam to swobodę dopasowania do elewacji. Dodatkowo, duże przeszklenia mogą dać nam efekt otwartości domu na taras czy ogród i optycznie powiększyć pomieszczenie.

Wady konstrukcji narożnych

Okna narożne zawsze będą zimniejsze niż tradycyjne okna. Rozwiązaniem może być zamontowanie dwukomorowych pakietów szybowych. Narożniki zawsze będą bardziej narażone na czynniki atmosferyczne, takie jak zmiany temperatury, wiatr, deszcz czy promienie słoneczne. Niestety, okna narożnikowe są droższe niż te tradycyjne. Wynika to z ich nietypowej konstrukcji oraz konieczności wdrożenia dedykowanych rozwiązań, takich jak wzmocnienie stropu czy przygotowanie nadproża. Trudno też dobrać do nich rolety zewnętrzne.

Okna narożne z profilem narożnym

Profil narożny to nic innego jak wzmocniony od wewnątrz stalowym profilem słupek, który łączy ze sobą szyby. Rozwiązanie to jest dosyć tanie i łatwo dostępne. Standardowa konstrukcja tego typu pozwala na otwieranie jednego okna na bok. Okna narożne z profilem można łączyć ze sobą pod dowolnym kątem – nadal najpopularniejsze są jednak okna pod kątem prostym. Konstrukcja ta pozwala jednak na zaprojektowanie sobie indywidualnego projektu.

Okna narożne ze stepem

Step jest sklejeniem w narożniku pakietów szybowych odpowiednio do tego przygotowanych. Ten rodzaj montażu pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni szyb. Wynika to z braku słupa, który ogranicza widoczność. Szyby złączone są ze sobą tylko cienką linią specjalnego kleju odpornego na promieniowanie UV. Mimo ewidentnej przewagi estetycznej, okna narożne ze stepem są gorsze jeśli chodzi o parametry termiczne. Okna narożne ze stepem są nieotwierane i mogą być złączone wyłącznie pod kątem prostym. Taka konstrukcja zakłada, że jedna szyba jest dłuższa o kilka centymetrów. Nasuwa się ją na bok drugiego pakietu szybowego i łączy klejem.

Podziel się

Zobacz również

Okna

Okna ze szprosami czy bez?

Wybór stolarki okiennej nie ogranicza się jedynie do podjęcia decyzji co do rozmiaru, materiału lub koloru. Coraz częściej w nowoczesnych budynkach montowane są okna ... czytaj więcej

Okna

Jakie okna do łazienki?

Wbrew pozorom wybór okna do łazienki nie jest łatwym zadaniem. Warto uwzględnić szereg czynników, które będą miały ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie ... czytaj więcej

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45