Okna,

Czy nieotwierane okna to dobry pomysł?

W nowoczesnych projektach pomieszczeń często zachwycają nas przeszklone ściany. Myśląc o oknach od podłóg aż po sufit marzymy o wpadających do domu promieniach słonecznych i ładnie oświetlonym pomieszczeniu. Jak na co dzień wygląda posiadanie nieotwieranych okien?

Okna nieotwierane – zalety

 • Większa szczelność

  Podstawową różnicą między oknami tradycyjnymi, a oknami nieotwieranymi jest ich szczelność. Wynika to oczywiście z ich konstrukcji – każde okno z funkcją otwierania będzie mniej szczelne. Nie istnieją takie systemy uszczelek, które zapewniłyby taki sam poziom szczelności jak szyba wklejona w ramę okienną. Brak mechanizmów wpływa też na ich trwałość – nic się nie psuje i nie musimy wymieniać części.

 • Są tańsze

  Różnica w cenie to nawet 40%. Okna nieotwierane mają mniej elementów i używa się do ich produkcji mniejszej ilości materiałów. Ich prostsza konstrukcja generuje mniej kosztów.

 • Bezpieczeństwo

  Okna nieotwierane są zdecydowanie bezpieczniejsze jeśli mamy małe dzieci. Nikt przez nie nie wypadnie na zewnątrz. Nie ma też możliwości, żeby ktoś je sforsował i włamał się do środka.

 • Duże przeszklenia, dużo światła

  Okna nieotwierane idealnie nadają się do nowoczesnych projektów. Do wnętrza dostaje się dużo więcej światła zapewniając nam doskonałe wrażenia wizualne. Okna te mają praktycznie nieograniczone wymiary dając nam okazję do pomysłowej aranżacji pomieszczenia.

Okna nieotwierane – wady

 • Utrudnione wietrzenie

  Pomieszczenia wietrzymy dosyć często – gotując obiad, chcąc wpuścić świeże powietrze czy przygotowując sypialnię przed snem. Decydując się na okna nieotwierane musimy postawić na wentylację mechaniczną, która nie zawsze radzi sobie tak dobrze jak wentylacja grawitacyjna.

 • Uciążliwe mycie

  Żeby umyć okna potrzebujemy do nich dostępu z obu stron – montując je zatem gdziekolwiek oprócz parteru możemy mieć utrudnione zadanie. Niewielu z nas wyobraża sobie zatrudnianie specjalnej ekipy, która umyje nam okna na odpowiedniej wysokości.

 • Mniejsza prywatność

  To oczywiście zależy od naszego usposobienia – jednym tak duża oszklona powierzchnia może przeszkadzać i będą czuli się nieswojo. Dla osób, które lubią otwarte przestrzenie i nie mają problemu z ograniczoną prywatnością, takie okna sprawdzą się idealnie.

Podziel się

Zobacz również

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45