W erze wszechogarniającej nas dyskusji o zmianach klimatycznych i próbie ratowania naszego środowiska, bardzo dużo osób uświadamia sobie potrzebę zainwestowania w budowę domu, który będzie eco-friendly i energooszczędny. Jakie rozwiązania uczynią nasze mieszkanie ekologicznym i przy okazji zapewnią nam niższe rachunki?
Ogranicz straty ciepła wybierając dobre okna
Jak ucieka ciepło z naszego domu? Przez nieszczelne okna i drzwi! Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać odpowiednie okna. Które sprawdzą się najlepiej? Okna PCV charakteryzują się wysoką izolacyjnością cieplną dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań uszczelniających w postaci uszczelek i wkładów z pianki poliuretanowej. Te rozwiązania pozwolą nam zachować optymalną temperaturę zarówno latem jak i zimą. Warto zastanowić się też nad oknami drewnianymi. Mają one doskonałą izolację termiczną i niski współczynnik przenikania ciepła. Na straty wpływają też inne czynniki, na przykład wielkość domu, jego kształt i układ pomieszczeń, a także wentylacja. Ograniczone straty ciepła to brak potrzeby nadmiernego ogrzewania i niższe rachunki za energię.
Szukasz odpowiednich okien? Sprawdź naszą szeroką ofertę.
Inteligentne rozwiązania dla domu
Przyjmuje się, że inteligentne rozwiązania dla domu pozwalają ograniczyć zużycie energii aż o kilkadziesiąt procent! Technologia Smart Home to nie tylko wygoda i komfort mieszkania, ale też wspieranie proekologicznych postaw. Dzięki aplikacjom Connextoon od Somfy nasz dom jest maksymalnie zautomatyzowany co pozwala na przykład na zaprogramowanie gaszenia światła czy wyłączenie telewizora o konkretnej godzinie, czy sterowanie kaloryferami w celu minimalizowania użycia ciepła. Możesz także zainstalować u siebie czujniki ruchu, które będą uruchamiać światłą tylko gdy będą potrzebne. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o rozwiązaniach Smart Home zapraszamy do naszych salonów, gdzie opowiemy więcej o automatyce dla domu.
Rozmieszczenie pomieszczeń
Może wydawać się to dziwne, ale rozmieszczenie pomieszczeń w domu ma znaczenie dla jego energooszczędności. Im bliżej kotłowni umieścimy łazienkę, tym krótszą drogę do pokonania będzie miała ogrzewana woda. Odpowiedni układ pomieszczeń warunkuje mniejszą ilość energii używanej do ogrzania domu. Tym samym, pomieszczenia gospodarcze, tj. schowek, garderoba, kotłownia, garaż powinny być usytuowane raczej od strony północnej. Dzięki odpowiedniej regulacji instalacji grzewczej będziemy utrzymywać w nich temperaturę niższą, niż w pomieszczeniach używanych cały czas przez mieszkańców.
Energia przyszłości
Przy budowie domu, a także później, można pomyśleć o zainstalowaniu kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych, które pozwolą być niezależnym energetycznie, zadbać o energię i oszczędzić pieniądze. Korzystając z odnawialnych źródeł energii pożytkujemy naturalne promieniowanie słoneczne do podgrzewania wody bądź wytwarzania prądu. Rezygnacja z paliw kopalnianych na pewno przyczynia się do zmniejszania zmian środowiskowych i pozwala na bycie bardziej eko.