Porady,

Drzwi przesuwne – co warto o nich wiedzieć

Tam, gdzie brakuje miejsca, drzwi przesuwne sprawdzą się znacznie lepiej niż tradycyjne drzwi skrzydłowe. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto zdecydować się na to rozwiązanie. Co jeszcze sprawia, że drzwi przesuwne cieszą się coraz większą popularnością?

Oszczędność miejsca

Drzwi naścienne to doskonała alternatywa dla drzwi wewnętrznych szczególnie w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Do swobodnego otwierania nie potrzebują tyle przestrzeni, co drzwi skrzydłowe, nie utrudniają też poruszania się. Szczególnie dobrze sprawdzą się również w pomieszczeniach przechodnich – pozwalają skutecznie oddzielić dwie strefy, zapewniają poczucie prywatności, ale nie zabierając przy tym zbyt wiele cennego miejsca.

Swoboda w aranżacji

Warto rozważyć montaż drzwi przesuwnych tam, gdzie z powodu niewielkiej odległości pomiędzy drzwiami tradycyjne skrzydła będą się blokować. Często zdarza się to np. w przedpokoju o małej powierzchni. To opcja szczególnie warta rozważenia w przypadku osób niepełnosprawnych lub poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Drzwi przesuwne mogą również z powodzeniem pełnić funkcję ścianek działowych – np. w garderobie, sypialni, spiżarni, a także wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wydzielenia mniejszych stref  (np. w celu stworzenia kącika do pracy lub ćwiczeń).

Wyjątkowy design

Drewniane skrzydło na metalowych prowadnicach nada wnętrzu loftowy charakter i  poza aspektem funkcjonalnym może okazać się ciekawym elementem dekoracyjnym wnętrza. Dodatkowo drzwi przesuwne produkuje się z różnych materiałów (drewna, szkła, płyt wiórowych), dzięki czemu łatwo dostosować je do stylu pomieszczenia. Są również bardzo elastyczne pod względem wyboru rozmiaru czy sposobu montażu.

Wady?

Jeśli zdecydujemy się na drzwi przesuwne, warto pamiętać o tym, że w przypadku montażu naściennego skrzydło będzie przesuwać się wzdłuż ściany. Oznacza to, że w bezpośrednim pobliżu nie powinny znajdować się żadne meble lub zawieszane dekoracje.

Warto uwzględnić również fakt, że w niektórych modelach izolacja akustyczna może być słabsza niż w drzwiach tradycyjnych, które mocno przylegają do ściany.

Naścienne czy chowane w ścianie?

Przy wyborze drzwi przesuwnych trzeba również rozważyć sposób ich montażu. Drzwi chowane w ścianie wymagają wykucia wnęki w murze lub stworzenia dodatkowej przegrody z płyt kartonowo- gipsowych. Drzwi montowane naściennie wymagają pod tym względem zdecydowanie mniej pracy.

Podziel się

Zobacz również

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45