Okna,

Wyciszenie okien

Coraz trudniej znaleźć miejsce, które będzie ciche i oddalone od hałasu. Budując swój dom, możemy sobie zapewnić maksimum spokoju wybierając okna z odpowiednią izolacyjnością akustyczną. 

Szkodliwy hałas

Chociaż często bagatelizujemy problem, hałas wpływa niekorzystnie zarówno na zdrowie jak i samopoczucie człowieka. Jak wskazują badania, przekroczenie poziomu 75dB zmniejsza wydajność pracy i może spowodować problemy ze słuchem. Hałas oddziałuje nie tylko na narządy słuchu, ale także na cały organizm. Przede wszystkim jest  czynnikiem stresogennym i powoduje rozdrażnienie oraz pobudza produkcję hormonów stresu – adrenaliny i kortyzolu. U osób, które mają dłuższą styczność z głośnymi dźwiękami może pojawić się nadciśnienie tętnicze, które może prowadzić do zawału. Warto zabezpieczyć się przed takimi ewentualnościami.

Odpowiednie wyciszenie

Oczywiście jeśli to możliwe, powinniśmy postawić na maksimum wyciszenia w naszym domu. Powinien on być oazą spokoju, budzić pozytywne myśli i pozwolić na maksymalny relaks. Zdecydowanie powinniśmy o tym pomyśleć już na etapie projektowania, tak by wybrać materiały budowlane o odpowiednich parametrach izolacyjnych. Śmiało możesz pomyśleć o roletach podtynkowych, które oprócz zminimalizowania dobiegającego z zewnątrz hałasu, zapewnią Ci także chwile intymności. Możesz pomyśleć także o panelach akustycznych czy podwieszanym suficie, które zminimalizują hałas.

Okna o podwyższonej izolacyjności

Przy wybieraniu okien zwróć uwagę na ich wskaźnik tłumienia hałasu (Rw). Okna standardowe tłumią dźwięki dochodzące do 32 decybeli – mieszkając przy ruchliwej ulicy czy w centrum miasta, taki Rw może być niewystarczający. Warto zatem zdecydować się na okna, które charakteryzują się współczynnikiem tłumienia hałasu w okolicach 40dB, czasami można nawet pokusić się o wybór takich ze wskaźnikiem bliskim 5odB. Są to jednak już trochę wyższe koszty, nawet o 700 złotych za m2 więcej. Okna PCV sprawdzą się idealnie – są nie tylko skuteczne, ale również posiadają odpowiednie walory estetyczne. Okna w naszej ofercie posiadają wysoką izolacyjność akustyczną dzięki zastosowaniu zestawowi uszczelek oraz dzięki bezpośredniemu powiązaniu skrzydła z szybą.

Podziel się

Zobacz również

Okna

Montaż okien metodą na ciepło

Ciepły montaż okien różni się znacząco od tradycyjnego montażu okien. Jego głównym celem jest zminimalizowanie strat ciepła poprzez właściwe uszczelnienie i odpowiedni sposób osadzenia ... czytaj więcej