Nad wyborem parapetu nie zastanawiamy się jakoś szczególnie przy wyborze okien. To oczywiście błąd, ponieważ dobrze wybrany i zamontowany parapet zewnętrzny może chronić nas przed chłodem i wilgocią.
Po co nam parapet zewnętrzny?
Mniej ważną funkcją, która przychodzi nam do głowy jako pierwsza jest oczywiście funkcja dekoracyjna. Zgadza się, często parapety służą nam jako miejsce na doniczki z kwiatkami, karmniki czy inne gadżety. Dodatkowo, parapety zewnętrzne zwykle dobieramy do koloru elewacji naszego budynku, by razem wyglądały całkiem spójnie. Najważniejszą jednak funkcją parapetów zewnętrznych jest funkcja ochronna – mają nie pozwalać na zawilgocenie i umożliwić odpływ wody opadowej. Funkcja ta nie będzie jednak spełniona, jeśli użyjemy nieodpowiedniego materiału czy parapet zostanie źle zamontowany.
Jak wybrać parapet zewnętrzny?
Poprawnie wybrany parapet zewnętrzny zabezpieczy płaszczyznę pod oknem oraz zapewni dodatkową ochronę przed przenikaniem zimna. Ważny jest także materiał, z którego będzie wykonany parapet zewnętrzny oraz profesjonalny montaż. Uniknięcie takich błędów pozwoli na wyeliminowanie wszelkich problemów. Podstawowe materiały, które wykorzystywane są przy produkcji parapetów to marmur, grafit, drewno, aluminium czy konglomerat. Na zewnątrz możemy zastosować parapet praktycznie z każdego tworzywa. Warto zdecydować się na parapet zewnętrzny wykonany z marmuru, granitu czy konglomeratu. Dlaczego? Są to surowce bardzo trwałe i wytrzymałe oraz odporne na warunki atmosferyczne.
Odpowiedni montaż parapetów zewnętrznych
Najwięcej problemów z parapetami zewnętrznymi może sprawiać ich zły montaż, który niestety zdarza się dosyć często. Przy złym montażu warstwy termoizolacji w strefie progowej okna ulegają uszkodzeniu. W tym miejscu mogą powstawać również mostki termiczne. Kiedy wiadomo, że parapet zewnętrzny jest źle zamontowany? Gdy pod oknem zbiera się lód, woda i jest mokro. Przy montażu parapetów zewnętrznych najważniejsze jest jego nachylenie – powinno ono wynosić przynajmniej 5 stopni w kierunku zewnętrznym. Jeśli ta wartość jest niższa, niemożliwe będzie odpływanie wody opadowej. O 5 cm poza lico ściany powinien być natomiast wysunięty podokiennik, a jego zewnętrzna krawędź ukształtowana w tzw. kapinos. Trzeba również pamiętać, że mocowanie parapetów zewnętrznych należy wykonać przed pracami tynkarskimi.
Szukasz wytrzymałych parapetów zewnętrznych? Odwiedź salony Salva w Zielonej Górze, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim i Lubinie.