Choć nie można całkowicie zabezpieczyć się przed włamaniem, przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli znacząco ograniczyć ryzyko. Dzięki temu poczujesz się znacznie bezpieczniej we własnym domu, a podczas wyjazdów będziesz spał spokojnie.
Zasada 1: Dostosuj rodzaj zabezpieczeń do położenia domu
Niezależnie od tego, czy dopiero planujesz budowę lub zakup domu, czy mieszkasz w nim od wielu lat, warto przyjrzeć się jego lokalizacji jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiednich systemów zabezpieczeń. Nieruchomości położone na zamkniętych, strzeżonych osiedlach o gęstej zabudowie są z zasady mniej atrakcyjne dla potencjalnych włamywaczy niż domy usytuowane na uboczu, pod lasem, w znacznej odległości od głównej drogi. Ta sama zasada dotyczy głównego wejścia – najlepiej, by było dobrze widoczne już z poziomu ulicy.
Zasada 2: Poznaj i zabezpiecz potencjalne słabe punkty
Warto bliżej przyjrzeć się oknom. Dodatkowym zabezpieczeniem antywłamaniowym mogą być rolety wyposażone w napęd – dzięki specjalnie dopasowanym, dodatkowym blokadom bez trudu wytrzymają próby otwarcia z zewnątrz. O rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo warto pytać również przy wyborze drzwi wejściowych. Nowoczesne modele są wyposażone w czytnik linii papilarnych lub klawiaturę kodową, dzięki czemu upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony zminimalizujesz ryzyko nieproszonych gości, z drugiej – ułatwisz sobie codzienne czynności, ograniczając poszukiwania kluczy w torebce lub kieszeniach. Oczywiście potencjalne słabe punkty mogą stanowić nie tylko drzwi wejściowe, ale również garażowe lub boczne (zazwyczaj słabiej zabezpieczone i przez to łatwiejsze do sforsowania).
Zasada 3: Nie bój się nowoczesnych rozwiązań
Dzięki technologii Smart Home możesz czuwać nad swoim domem lub mieszkaniem nawet na odległość – np. zaprogramować rolety, by zamykały się po wykryciu niepożądanego ruchu. Dodatkowo warto przemyśleć montaż systemu alarmowego. Marka Somfy oferuje szereg udogodnień i możliwość personalizacji w tej kwestii: m.in. zapasowy akumulator (dzięki któremu zyskujesz pewność, że alarm pozostanie sprawny nawet w przypadku awarii systemu zasilania), funkcję wykrywania zwierząt (by uniknąć fałszywych alarmów, gdy Twoje pupile bawią się w ogrodzie) oraz monitoring.
Zasada 4: Dmuchaj na zimne
Choć zazwyczaj spodziewamy się niebezpieczeństwa z zewnątrz, dobrze jest dbać o bezpieczeństwo domowników również wtedy, gdy przebywają wewnątrz domu. Według statystyk do większości wypadków dochodzi właśnie tutaj – najczęściej w kuchni, dlatego warto przestrzegać prostych zasad BHP również poza miejscem pracy. Równie ważna jest kontrola instalacji elektrycznej oraz systemu grzewczego (przydatne mogą się okazać czujniki tlenku węgla, dymu i gazu).
Zasada 5: Na bieżąco kontroluj sprawność zabezpieczeń
Nawet najlepsze zabezpieczenia nie spełnią swojej funkcji, jeśli nie będą w pełni sprawne. Z tego powodu warto regularnie sprawdzać ich stan. Dotyczy to zarówno systemów elektronicznych, jak i elementów mechanicznych – zepsuta brama lub niedomykające się okno mogą znacząco obniżyć niezawodność całej instalacji.
Jeśli rozważasz montaż inteligentnych systemów chroniących Twój dom, sprawdź naszą ofertę w salonach Salva Okna i Drzwi. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na nurtujące Cię pytania.