Okna,

Jak zabezpieczyć okna przed zimą?

Choć o oknach przypominamy sobie zazwyczaj w pierwsze wiosenne dni, okazuje się, że warto poświęcić im nieco więcej czasu również przed nastaniem mrozów. Dzięki temu zyskasz pewność, że odpowiednio ochronią Twój dom przed wilgocią i zimnem w okresie jesienno-zimowym. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przygotowaliśmy krótką instrukcję w czterech krokach.

Krok 1: pozbądź się brudu

Przegląd okien warto rozpocząć od starannego pozbycia się wszelkich zanieczyszczeń. Dokładnie umyj nie tylko szyby, ale również ramy, klamki i parapety. Nie polecamy robić tego w ostrym słońcu ani gdy temperatura spadnie poniżej zera – istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że powstaną nieestetyczne smugi, których trudno się będzie pozbyć. Dodatkowy bonus? Czyste szyby wpuszczą do wnętrza więcej światła, co w krótkie, zimowo-jesienne dni jest szczególnie ważne.

Krok 2: kontrola szczelności

Nieszczelne okna mogą spowodować znaczący wzrost kosztów ogrzewania. Aby ograniczyć utratę ciepła z pomieszczeń, często wystarczy zadbać o jeden drobny element: odpowiednio dobrane uszczelki. Większość uszczelek okiennych jest wykonanych z różnych rodzajów gumy (EPDM, TPE), która z upływem czasu traci swoje właściwości i elastyczność, dlatego powinny być regularnie wymieniane. Jak wybrać nową uszczelkę, jeśli stwierdzisz, że Twoja przestała spełniać swoją funkcję? Najprostszym sposobem jest zakup uszczelki o takim samym kształcie i rozmiarze jak zużyty element – zyskasz pewność, że to odpowiedni model.

Krok 3: sprawdź stan okuć

Przyjrzyj się okuciom okiennym. Czy okno otwiera się i zamyka bez trudu? Czy klamka się nie zacina? Czy zawiasy nie wymagają regulacji? A może wydają niepokojące dźwięki? Pamiętaj, że to właśnie te elementy decydują o funkcjonalności Twoich okien. Warto zawczasu sprawdzić ich stan i w razie potrzeby dokonać niezbędnych napraw.

Krok 4: zadbaj o konserwację

Szczególnie okna drewniane mogą wymagać specjalnego zabezpieczenia. Zazwyczaj wystarczy woda z dodatkiem łagodnego detergentu (tak, by nie uszkodzić powierzchni). Następnie warto osuszyć ramy i nałożyć substancję konserwującą do drewna, np. mleczko. Tak zabezpieczony lakier spokojnie przetrwa do wiosny.

W razie wątpliwości skontaktuj się z naszymi doradcami – chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące prawidłowej konserwacji naszej stolarki okiennej.

Podziel się

Zobacz również

Okna

Okna ze szprosami czy bez?

Wybór stolarki okiennej nie ogranicza się jedynie do podjęcia decyzji co do rozmiaru, materiału lub koloru. Coraz częściej w nowoczesnych budynkach montowane są okna ... czytaj więcej

Okna

Jakie okna do łazienki?

Wbrew pozorom wybór okna do łazienki nie jest łatwym zadaniem. Warto uwzględnić szereg czynników, które będą miały ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie ... czytaj więcej

Okna

Montaż okien metodą na ciepło

Ciepły montaż okien różni się znacząco od tradycyjnego montażu okien. Jego głównym celem jest zminimalizowanie strat ciepła poprzez właściwe uszczelnienie i odpowiedni sposób osadzenia ... czytaj więcej

Zadzwoń teraz!
61 307 00 45